פרויקט שילובים

פרוייקט שילובים - לימודי המשך
ותעסוקה לבוגרים

פרויקט שילובים  החל לפני 7 שנים בכפר הנוער אמי"ת בפתח- תקווה; הפרוייקט של ית"ד  כיום בשיתוף כפר הנוער ועמותת שקל  – חותר  להפעיל מודל ייחודי לאנשים צעירים בעלי נכויות התפתחותיות, אשר יקדם את כישורי השפה והחשיבה שלהם; יפתח אצלם יכולת חברתית לפעול בקבוצה; יתרגל אותם לקבל ולתת הוראות; ייזום אינטראקציה חיובית עם הממומנים עליהם; יפתח שליטה  במשימות היומיומיות הנדרשות מהם במצבי תעסוקה; ילמד אותם להסתדר בקהילה שבה הם גרים.

מכיוון שאנו מניחים שגם נער או נערה רגילים לאחר שירותם הצבאי לומדים כמה שנים במכללה או באוניברסיטה, מקצוע תעסוקתי , ומכיוון  שניתנת להם בדרך כלל הזדמנות לתרגל את מה שלמדו בעולם העבודה האמיתי (במסגרת שנת סטאז') ,  ההנחה שלנו היא  שגם בוגרים בעלי נכות התפתחותית שכלית זקוקים לתוכנית הכשרה מעברית. בתוכנית שכזו תינתן להם הזדמנות לשכלל את כישוריהם בתחומי השפה, החברות, העצמאות, מיומנויות חיים שונות (נסיעות באוטובוס; קנייה במכולת; משלוח דברי דואר וכד'…) וכן רכישת מקצוע ספציפי. כך הם יכירו היטב את הנדרש מהם כדי לבצע משימות בעולם העבודה בעתיד לבוא.

 יתרה מכך, לימוד של נושא תעסוקתי מעניין ומאתגר, יביא למוטיבציה גבוהה בקרב אוכלוסייה זו ולפחות נשירה מהעבודה. על כן חשוב לדעת יוזמי הפרויקט ללמד נושאים שונים הקשורים לעולם העבודה, אך גם לתרגל לאורך זמן , כישורים ספציפיים חשובים; לדוגמא, אם נכשיר את האוכלוסייה הזו לעבוד בפינת חי, כעוזר למטפל בבעלי חיים, עליהם לדעת לנקות ולסדר את הכלובים; להאכיל את בעלי החיים; לגעת בבעלי החיים בצורה זהירה ועדינה,  אך גם לזהות מצוקה אצל בעל החיים; וגם לדעת כיצד להסביר לקהל שמגיע לפינת החי על תכונותיו של בעל החיים; בוגר בעל נכות התפתחותית שניתן לו אחריות על כלוב שבו שוהים בעלי חיים, ילמד להגיש עזרה למטפל בילדים באמצעות בעלי החיים, יחוש עניין, אחריות, ויהיה בעל ידע מקדים-  מה עליו לעשות בסיטואציות שונות.

גלריית תמונות

דילוג לתוכן